EFIAP  Home  
  About Me  
  Portfolio  
  Contact  
  My Favorites  
      İlk fotoğraf makinem olan Zenith’i 1984 te öğrencilik yıllarımda aldım. Satıcıya fotoğraf makinesini nasıl kullanacağımı sorduğumda güneşli havalarda 125/11, gölgede 60/8 çek demişti. Yıllarca bu iki ayarda beğendiğim aile ve anı fotoğrafları çektim. 
        Deklanşöre bastığımda makine içinde yanıp sönen biri yeşil diğeri kırmızı ışığın ne olduğunu anlayamamıştım. Yıllar sonra 2003 yılında Mersin Fotoğraf Derneğinin kursuna katıldığımda öğrendiğim bu yanıp sönen ışıkların aslında fotoğrafın olmazsa olmazı ışık ölçüm sistemi olduğunu keşfettim. Bu keşfim ile fotoğraf merakım daha fazla arttı ve fotoğraf benim için hayatın vazgeçilmez bir parçası oldu. Kısa bir süre sonunda MFD’nin yönetim kadrosunda buldum kendimi. 
        Üç yıl MFD’nin geleneksel fotoğraf yarışması olan Fotomaratonun ve 2007 yılında ilkini düzenlediğimiz uluslararası fotoğraf yarışmasının komite başkanlığını yürüttüm. MFD’nin temel eğitim seminerlerinde eğitmen olarak görev aldım. Halen MFD, DASK ve Kilikya fotoğraf topluluğunun üyesiyim. Katıldığım ulusal ve uluslararası birçok fotoğraf yarışmalarında ödüller aldım ve fotoğraflarım sergilemeye değer bulundu. 
        FIAP tarafından ( Uluslararası fotoğraf sanatı federasyonu) tarafından 2010 yılında AFIAP ünvanı ile 2011 yılında EFIAP ünvanı ile onurlandırıldım. Farklı illerde birçok fotoğraf gösterilerimi fotoğraf dostları ile paylaştım.  Özellikle doğayı fotoğraflamayı sevmemle birlikte insanı ve yaşamı fotoğraflamaktan büyük keyif alıyorum. Fotoğraf çekemediğim zamanlar büyük sıkıntı hissetsem de fotoğraf ile yaşamak, makine olmasa bile ruhum ile fotoğraf çekmek vazgeçemediğim duygularımdan biridir. 
        Bana göre fotoğraf Zenith makine içindeki kırmızı ve yeşil ışığın dengesini sağlamaya çalışarak var olan gerçekliğimi dikdörtgen içine sığdırmaktan ibarettir. Fotoğraf doğanın bir parçası olmalı, doğa gibi saflığı, temizliği ve sadeliği yansıtmalıdır.

ABOUT ME :
           During my studentship years, I bought Zenith that was my first camera in 1984. When I asked the seller how to use the camera, he said me to shoot in sunny weather at 125/11, in the shade at 60/8. For years, I took family and memory photos which I liked at these two settings.
   I couldn’t understand what the green and the other red light flashing in the machine were when I pressed the shutter. After many years, I discovered that those flashing lights which I learned when I joined the couse of Mersin Photography Association (MFD) in 2003, were actually light metering system that sine qua non of the photograpy. With this discovery, my curiosity of photography increased more and photograpy became an indispensable part of my life. After a little while, I found myself in the management staff of MFD.
   For three years, I hold the presidency of the Photo-marathon that was the traditional photograpy contestof MFD and the International Photograpy Contest of which we organized first in 2007. I worked at the basic training seminars of MFD as an instructor. Currently, I am the member of MFD, DASK and Kilikya Photographic Society. I received many national and international awards in photography contests that I attended and my photos were worthy of exhibition.
   In 2010, I was honored with the title of AFIAP. In 2011, I was honored with the title of EFIAP. I shared my photo shows with the friends of photography in many different cities. Apart from enjoying shooting nature in particular, I get great pleasure in photographing people and life. Although I feel great distress when not taking photo, living with photography , taking photos with my soul even if there is no camera, is one of my essential emotions.
   For me, photography consists of fitting my existing reality into a rectangle by trying to provide the balance of red and gren light in Zenith camera. Photography should be a part of nature and reflect purity, cleanliness and simplicity ,like nature.

      

All Rights are reserved by Turan SEZER